Subjective'in kuralları ;
En temel kural sabırdır. Borsada öncelikle sabır göstermek gerekiyor.
Grafik ve Teknik analiz bilginiz muhakkak olmalı. Herhangi bir hisseye körü körüne yatırım yapmayın. Tekniğini gidebileceği yönü öngörmeye çalışın.
Hisseye yatırım yaparken hedeflediğiniz kar'ı ve kabulleneceğiniz zarar'ı mutlaka önceden kafanızda oluşturun. Stoploss çok önemlidir.
Seans içinde anlık kararlar vermeyin. Mümkünse derinlik veren ekranlar kullanmaya çalışın. İşlem hacimlerinin azaldığı borsanın arkaarkaya düştüğü dönemleri kollayın. Unutmayın her düşüşün çıkışı vardır.
Asla gırtlağınıza kadar mal'da olmayın. Ki en bilinçsiz yatırım şeklidir. Size hareket imkanı sağlayak kısmi tutarlı likit mutlaka portföyünüzde bulunsun.
Ayı piyasası diye tabir edilen dönemlerde asla kredili olarak mal'a girmeyin. Gün sonu satmanız gerekeceğinden zarar etme olasılığınız çok yükselecektir.
Portföyünüzü ya da sepetinizi orantılı dağıtın yani riski dağıtın. Mesela % 40 kağıt , % 30 döviz kalanı da likit olacak şekilde. Ve asla porföyünüzde bir sürü kağıt taşımayın. 3-5 arası değişik kağıt olsun. Taşıdığınız kağıtların çokluğu olalı kar rakamlarını azaltır. 
Yabancıların 3 yıl gibi uzun vadeli yatırım yaptığından hareketle siz de porföyünüzde mutlaka uzun vadeli düşünerek kağıt taşıyın. Uzun vade içinde beklentisi olan, küçük sermayeli, hedeflerini tutturma potansiyeli barındıran ve zararda olsa bile özsermaye yapısı güçlü firmalar seçilebir.
Asla borsada beklentilerin alınıp , gerçekleşenlerin satıldığını unutmayın. Zirvelerine yakın yerlerden alınan kağıt mecburi uzun yatırımcı yapar.
Asla kısa dönemde ihtiyaç olacak para ile kağıt almayın. Aksi halde satmanız gereken dönemde zarara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Ki borsada temel kurallardan biri de satmadığın sürece zarar yoktur.
şirkete yatırım yaparken Bilanço, gelir tablosu vs gibi finansal veriler den tutunda faaliyet alanlarına kadar şirketin tüm omurgası incelenmeli. Sonuçta şirkete para yatırıyorsunuz körüne olmaz değilmi? Mali yapısını bilmeden ve incelemeden kağıdı alarak şirkete ortak olmak elinizdeki sermayenin bilinçsizce riske atılması demektir.
Peter Lynch'in (TIME dergisi dünyanın en iyi fon yöneticisi seçmiştir.) " Borsa'da Tek Başına" adlı kitabınında yazdığı altın kurallar;
Borsadaki düşüşler istediğiniz kuruluşların hisselerini almak için eşsiz bir fırsattır. Başarılı şirketlerin hisseleri inanılmaz fiyatlara düşebilir.
Borsanın önümüzdeki bir, hatta iki yıl içinde ne yöne gideceğini tahmin etmek olanaksızdır.
Borsada karlı çıkmak için sürekli haklı çıkmanıza gerek yoktur.
En karlı hisse her zaman sürprizdir. Hangi şirketin ne zaman nereye satılacağı da öyle. Sonuca ulaşmak için değil aylar, yıllarca beklemek gerekebilir.
Farklı kategorilerdeki hisselerin riskleri ve avantajları da farklıdır.
Orta tempolu şirketlerden elde ettiğiniz yüzde 20-30'luk karları toplayarak büyük paralar kazanabilirsiniz.
Hisse fiyatları kısa vadede beklenenin tam tersi yöne hareket etse de, uzun dönemde şirket kazançları ile orantılı bir gelişme gösterecektir.
Bir şirketin durumunun kötü olması, daha da kötüleşmeyeceği anlamına gelmez.
Elinizdeki hisse senedinin fiyatının yükselmesi, haklı olduğunuz anlamına gelmez.
Elinizdeki hissenin fiyatının düşmesi yanıldığınız anlamına gelmez.
Sırf fiyatı düşük diye vasat bir şirketin hisselerini satın almak zarar getirir.
Fiyatı gerçek değerinin biraz üzerine çıktı diye hızla büyüyen, karlı bir şirketin hissesini satmak zarar getirir.
Şirketlerin gelişmelerinin arkasında belli nedenler vardır ve hızlı büyüyen şirketler, bu hızı zamanla yitirirler.
Karlı bir hisseyi zamanında satın almamış olmak size zarar getirmez.
Asla karlı hisseleri kendi haline bırakıp, kuruluşun gelişimini izlemekten vazgeçmeyin.
Şirketlerin gelişimlerini izleyerek yatırımlarınızdan alacağınız karları arttırabilirsiniz. Hisseler gerçek değerlerinden sapma gösterdiklerinde, ortada daha gerçekçi bir alternatif varsa, elinizdekileri satıp yeni hisselere yönelin.
Bir şirketin durumu iyiye gidiyorsa, elinizdeki hisselerin sayısını arttırın, durumu kötüleşmekteyse bu sayıyı azaltın.
Genel Altın Kurallar ;
1) Riskinizi önceden sınırlayın. Spekülasyona ayıracağınız parayı kaybedebileceğinizi önceden kabullenin. Başka bir amaç için biriktirilen paralarla yapılan spekülasyonlarda, alınan kararların sağlıklı olmadığı gözleniyor. Başarılı alım/satım kararları için zihnin bağımsız olması gerekir. Kararların, kaybetme korkusu altında verilmesi hatalı sonuçlar doğurabilir.
2) Kendi kendinizi tanıyın. Spekülatif hareketlerde duygulara hakim olmak gerekir. Eğer girdiğiniz bir pozisyon gece uykularınızı kaçırıyorsa, o pozisyonu mutlaka kapatmalısınız. Borsalarda olaylar çok çabuk geliştiği için, pozisyon almış kişiler günlük olayların etkisinde kalmamalıdır.
3) Küçük başlayın. Borsada tecrübeniz yoksa, ilk alışlarınızı küçük miktarlarda ve fazla hareketli olmayan hisselerde yapın. Bu işe ilk defa başlıyorsanız, hareketli hisselere girmeden önce, alım/satımdaki zamanlamanın önemini kavrayın.
4) Ara verin. Hergün yapılan alım satımlar, kişinin karar verme yeteneğini köreltebilir. Başarılı spekülatörler, hatalı kararlarının artmaya başladığını hissettiklerinde, borsayı unutup tatile giderler.
5) Seans içinde karar vermeyin.Kararlarınızı etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında, görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelemeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir.
6) Çoğunluğa uymayın. Yapılan istatistikler, çoğunluğun her zaman yanlış düşündüğünü göstermiştir. Herkesin bildiği fikirlerden, haberlerden kaçının. Bazı istatistik büroları, bankalar ve aracı kurumları arayarak borsa hakkında görüşlerini düzenli olarak sorar. Bu görüşler iyimserlik yüzdesi olarak her hafta yayınlanır. % 85'in borsayı çok iyi görmesi, düşüş belirtisi olarak kabul edilir. İyimserliğin % 25'in altına düşmesi ise, yükseliş belirtisidir.
7) Kendi fikrinizle, başkalarının fikrini birbirinden ayırın.Kendi kararlarınızı verdikten sonra, başkalarının sizi etkilemesine müsaade etmeyin. Dış görüşlerden etkilenirseniz, sürekli karar değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çevrenizde herzaman sizi ikna edecek mantıklı sebepler olabilir. Kararınızı değiştirirseniz, daha sonra ilk kararınızın daha doğru olduğunu göreceksiniz.
8) Emin olmadığınız zamanlarda işlem yapmayın. Kendinizi hergün alım/satım yapmak zorunda hissetmeyin. Başarılı sonuca ulaşabilmek için disiplinli olmanız ve sabırla iyi fırsatları beklemeniz gerekir. Bir pozisyona girmişseniz sonucunu bekleyin. Şüpheleriniz varsa, pozisyonunuzu kapatıp kenara çekilin.
9) Serbest fiyatlı emir vermeyin. Kısa vadeli alım satım yapan spekülatörlerin serbest fiyatlardan kaçınması gerekir. Limitli fiyat emirleri kullanmak daha doğrudur. İnandığınız hissede bir kaç basamak ucuz alma hesabı yapmayın.
10) Aşağı doğru ortalama yapmayın.Önceden aldığınız bir hisse ucuzlayınca ek alımlar yaparak maliyetlerinizi düşürmeye çalışmayın. Aşağı giden fiyatlarda hiç bir zaman ortalama yapılmaz. Eldekilerin satışı daha doğrudur.Yükselen fiyatlarda ek alım yapılması mümkündür. Bunun da piramit gibi kademeli olması gerekir.
11) Yüksek miktarlardaki alımı tek fiyattan yapmayın.Büyük portföyler için yapılan alımı, bir kaç güne ve değişik fiyatlara yayın. İlk alım yapıldıktan sonra hareketin doğru olup olmadığını gözleyin. Pazarın yönünde aksi bir değişiklik yoksa alıma devam edin.
12) Kaybeden bir pozisyona hiç bir zaman ek alım yapmayın. Kendinize ve aldığınız hisseye ne kadar güvenirseniz güvenin, eğer zarar ediyorsanız ek alım yapmayın. Aldığınız hissenin düşüyor olması, sizin piyasanın yönüne uyum sağlayamadığınızı gösterebilir. Maliyet düşürme çabası pozisyonu daha da kötüleştirir.
13) Zararı kesin.Piyasa sizin düşüncenize ters hareket ediyorsa, hata ettiğinizi kabul edin. Zararın neresinden dönülse kardır. Borsaya yeni girenlerin başarısız olmalarındaki en büyük etken, hata yapmış olabileceklerini kabullenmemeleridir. Piyasa istediğiniz yöne dönsün diye beklemek yerine, pozisyonu zararla kapatmak disiplin ve irade gerektirir. Başarının sırrı buradadır.
14) Zararı sevin.Zarardayken satış yapmak çok zordur fakat zararı sevmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü zarar, karın kardeşidir. Onurunuzu zedelemeden zarar etmeyi kabullenirseniz, zararınız sınırlanacak ve başarınız artacaktır.
15) Beklenenin tersini yapın.Piyasada beklenen bir olayın, beklenen reaksiyonu görmemesi al/sat sinyalidir. Beklenen olumlu bir haberin açıklanmasından sonra fiyatlar hala yükselemiyorsa, düşüş olacaktır. Olumsuz olay ve haberler piyasayı aşağı doğru etkilemiyorsa, yükseliş olacaktır.
16) Tepe ve dipnoktalardan kaçının.Alçalan trendde fiyatın her yukarı çıkışı, trendin o seviyeden değişeceğini göstermez. Her dönüş noktasında, burası en düşük yerdi diye alım yapmak size çok pahalı bir ders olabilir. Tepe ve dip noktaların kendilerini ispat etmelerini beklemek daha az zararlıdır. En tepede satmak, en dipte almak çabasında olmayın.
17) Söylentiyi alın, gerçeği satın.Eğer bir hisse senedi için olumlu söylentiler yayılmaya başlıyorsa alın. Söylentilerin kesinleştiği anlaşılınca satın. Söylentiler ilk duyulduğunda hisseye talebi arttırır. Dedikodular resmiyet kazandığında fiyat zaten yükselmiştir. Satış yapın. Satış yaparak mutlaka karı realize edin.
18) Çok kısa vadede oluşan karı alıp, hisseden uzaklaşın.Bazen satın aldığınız hisse, birden hiç beklemediğiniz kadar hızlı yükselmeye başlar. Yükselişin hep aynı tempoda devam edeceğini sakın düşünmeyin. Satış yaparak mutlaka karı realize etmelisiniz.
19) Küçük hesaplar yapmayın. Seçtiğiniz hissenin yükseleceğine gerçekten inanıyorsanız, ucuz almaya çalışmayın. Piyasa fiyatının 100 lira altında almaya çalışırken, hisseyi kaçırabilirsiniz. Birkaç kademe ucuz almaya çalışmak bazen çok önemli fırsatların kaçmasına sebep olur. Kararlı olun. Karar verdiğiniz zaman beklemeyin, uygulayın.
20) İçinde bulunduğunuz trendleri izleyin.Fiyat trendi en iyi dosttur. Bir hissenin uzun vadeli trendi, orta vadeli trendi ve kısa vadeli trendi hakkında bilginiz olmalıdır. Bazen biri yukarı diğeri aşağı doğru olabilir. Hangi zaman diliminde spekülasyon yapmak istediğinizi tayin etmelisiniz.
21) Trend dönüşlerini kollayın.Bazı spekülatörler, alım/satım kararlarını oluştururken, dikkatlerini bu noktaya toplarlar. Fiyatın trend çizgisi dışına çıkması ve orada kendini ispat etmesi çoğunlukla trend dönüşünü ortaya koyar. Yükselen çizginin aşağı doğru geçilmesi sat, alçalan çizginin yukarı doğru geçilmesi al sinyali sayılır.
22) Fiyat hareketleri ile birlikte işlem miktarlarını da izleyin.Fiyat ile işlem miktarının birlikte artması alış sinyalidir. Yükselişin devam edeceğini gösterir. Fiyat azalırken, işlem miktarının artış göstermesi satış işaretidir. Kararsız fiyat hareketlerinde işlem artıyorsa, fiyatın yönü belli olana kadar bekleyin.
23) Pazarın değişen momentumuna bakın. Eğer borsa hergün yükseliyor fakat yükseliş hergün daha azalıyorsa, bu piyasanın aşağı döneceğini gösterir. Momentum zayıflamaktadır. Borsa günlerdir düşüyor fakat düşüş hızı gittikçe azalıyorsa, yön değiştirme zamanı yaklaşmaktadır. Piyasanın momentumu artmaktadır.
24) Kuvvetli hareketlerin ardından düzeltme geleceğini unutmayın.Bir hisse kısa zamanda çok hızlı yükselmişse, alım için gerilemesi beklenmelidir. Bazen bu gerileme toplam yükselişin % 60'ına varabilir. Hızlı bir düşüşte satış kararı alındıysa, düzeltme yaparak fiyatın biraz yükselmesi beklenir.
25) Alım/satım kararlarınızı o günkü fiyata dayandırmayın. Fiyat çok düştü, artık düşmez veya çok yükseldi artık yükselmez sanmayın. Fiyatların alt ve üstüne kendiniz sınır koymayın. Çünkü fiyatlar sınır tanımaz. Birkaç senede hiç ummadığınız kadar yükselebilir veya alçalabilir.

 

Yorum Yazmak İçin Siteye Üye Olma Şartı Yoktur. Yorumlarınız İncelendikten Sonra En Kısa Sürede Yayına Verilir.

Adınız :

 
Yorumunuz :
 
 
Burak elmas - 16.06.2016 07:52:31
Her şeyin başı sabır ağa :) Bu erdemi gösterebilir sen kolay kolay bir şey olmaz. Kağıt düştüğünde panik yapıp satma sabır et bekle ve gözle. Zaten kaybederken panik yaptığın için kaybedersin. Ve tabi mutlaka soğukkanlı olmak şart.

traderX - 07.06.2016 12:03:05
traderler için kurallar yok mu :) günlükçüyüm al sat cıyım. bazen fena çarpılıyorum.

traderX - 07.06.2016 12:02:13
traderler için kurallar yok mu :) günlükçüyüm al sat cıyım. bazen fena çarpılıyorum.

kerem atlı - 31.05.2016 20:03:46
şu kuralların onda birine uysak şimdiye borsadan evi arabayı düzmüştüm. anasını satiim öyle mal gibi bekliyoruz mecburi uzun yatırımcı olduk.

 
Ekonomi - Haber Hattı

BGC, Yataş için hedef fiyatını 18,0 TL'den 35,35 TL'ye yükseltti, tavsiyesini 'al' olarak devam ettirdi

JP Morgan, Sabancı Holding için hedef fiyatını 12,6 TL'den 13,35 TL'ye yükseltti

Commerzbank 2017 sonu dolar/TL beklentisini 3,50'den 3,85'e yükseltti

JCR, Türkiye'nin kredi notunu BBB-, görünümünü 'Durağan' olarak teyit etti

AB Komisyonu, Türkiye büyüme tahminini yüzde 5,3'e çıkardı

AB Komisyonu, Türkiye için 2019 yılı işsizlik oranı tahminini yüzde 10,7 olarak belirledi

AB Komisyonu, Türkiye için 2018 yılı işsizlik oranı tahminini yüzde 14,1'den yüzde 11,0'e indirdi

C.Suisse, Migros tavsiyesini 'endeksin altında getiri'den 'nötr'e yükseltti, hedefi 25,45 TL'den 28,50 TL'ye çıkardı

BNP Paribas, Tüpraş için tavsiyesini 'al'dan 'tut'a indirdi, hedef fiyatını 124,50 TL olarak korudu

HSBC, Anadolu Efes için hedef fiyatını 22,50 TL'den 28 TL'ye, tavsiyesini 'tut'tan 'al'a yükseltti

Türkiye, ilk çeyrekte 495,6 tonla en çok altın rezervine sahip ülkeler arasında yerini korudu (Önceki dönem 456,1 ton)

 
Teknik Analiz   Temel Analiz   Veriler   Asistan   Genel
Hisse Teknik Analizleri   Bilanço Okuma Teknikleri   Hisse Fiyat Revizeleri   Borsada Altın Kurallar   Site Hakkında
Efsane Grafikler   Mum Formasyonları       Finansal Sözlük   Borsa Dışı Konular
Teknik Formasyonlar           Komisyon Oranları   Gizlilik Politikası
Teknik İndikatörler       Küçük Yatırımcı Rehberi   İletişim
             
         
 
Yasal Uyarı : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti sermaye piyasası kurulu tarafından yayımlanan seri:v, no:52 sayılı "yatırım danışmanlığı faaliyetine ve bu faaliyette bulunacak kurumlara ilişkin esaslar hakkında tebliğ" çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada ulaşılan sonuçlar tercih edilen hesaplama yöntemi ve/veya yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, malı durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabileceğinden sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.
Editörün Köşesi
Subjective Bakış
KRDMD Takasları Neyi İşaret Ediyor?...
Subjective'in Diğer Yazıları
 
Konuk Yazar
Prof. Dr. A. Savaş Akad
İktisatçı / Eğitimci
Parasal Çapa İhtiyacı III
Asaf Hoca'nın Diğer Yazıları
 
 
 

 

 
Designed By Subjective
© 2014 Copyright Her Hakkı Saklıdır.
Home | Contact | Reklam Rezervasyon